Инспирација за подобро здравје


Кориснички искуства
Подготовка Веновин

[/vc_column]

Искуства на корисници кои користеле Веновин за решавање на проблеми со: отворени рани, атеросклероза, крвен притисок, гангрена, тромбоза. Сите искуства се преземени од  магазинот за здравје „Лековити билки“ и служат исклучиво за информативни цели.

Забрането е копирање на содржината и сликите и објавување на други портали.

Процес на зараснување рана од гангрена

Зараснување на рана од гангрена и ампутација на прсти.

Процес на зараснување на рана од гангрена (Ulcus cruris)

Зараснување на рана од гангрена и ампутација на прсти.Состојба по 60 денови терапија.Раната од почетокот на терапијата се затворила повеќе од 50%.

Процес на зараснување на рана од гангрена (Ulcus cruris)

Зараснување на рана од гангрена и ампутација на прсти. Состојба по 60 денови терапија.Раната од почетокот на терапијата се затворила повеќе од 50%.

Процес на зараснување на рана од гангрена (Ulcus cruris)

На сликите подолу е прикажан процесот на заздравување на отворени рани на двете нозе. Првата слика е состојбата на отворената рана пред употреба на Веновин. Втората слика е после 20 дена. Третата слика е по 45 дена, четвртата по 60 дена и петтата слика е по 90 дена.

zarastanje gangrene

Како да немам ПРОШИРЕНИ ВЕНИ”.

“Како да немам ПРОШИРЕНИ ВЕНИ”.

Веновин ми помогна за проширени вени. Сега се чувствувам многу подобро и поздраво. Марија Стефанович од Алексинац ја сподели добрата вест со нас – проширени вени веќе не се видливи и не создаваат никакви проблеми за неа. Поради природата на работата ми се појавија проширени вени и никогаш не бев во можност да ги излечам. Веновин ми го препорачаа докторите. Јас користев Веновин во една терапевтска доза и таа доза ми даде резултати за да не можат повеќе да се гледаат моите вени. Иако ми рекоа дека треба да го користам повеќе од два месеци, односно две терапии најмалку. Бидејќи веќе имам резултати со една терапија, сега повремено го користам само превентивно. Дозата што ја користам сега е 100 мл на ден. Порано користев 200мл на ден.Користев секакви природни препарати и разни лекови, мелеми и креми, но ништо не ми даде резултати како Веновин. Јас навистина би им го препорачала на сите што имаат вакви проблеми да го пробаат. Живееме во свет каде сè се продава и рекламира денес без никакви ефекти.

Гангрената е излечена, а раната се затвори”.

“Раната од гангрена е потполно зарасната”.

Зерина Бербиќ – Веќе долго време го купувам Веновин и почнав да го купувам по препорака на колешка која го купи за нејзината мајка и се убедила во ефикасноста на препаратот. Мојот свекор има дијабетес и доби  гангрена на нозете, му отсекоа  3 прсти, а со помош на Веновин, раната целосно зарасна.Ви благодарам многу за овој прекрасен препарат. Фотографиите ги испрати г-ѓа Зерина Бербиќ, пред и по употребата на препаратот Веновин.

Гангрената е излечена, а раната се затвори ”.

“Гангрената е излечена, а раната се затвори”.

Веновин ми помогна да ја залечам раната од гагрена. Бескрајно сум благодарна на луѓето што ми го препорачаа Веновин. Г-ѓа Јоциќ ни испрати фотографии од нејзината нога, која за жал била ампутирана пред неколку години, но гангрената продолжи да се шири и раните не сакаа да се лекуваат. Денес, по 3 месеци терапија, раната целосно е зарасната. Продолжувам да го користам овој препарат затоа што само тој ми помогна.Јас го купив Веновин во аптека во Књажевац и денес, по 3 месеци, раната е зарасната, немам повеќе болка и се чувствувам одлично. Ако порано дознав за Веновин, можеби немаше да има ампутација, но добро е, беше што беше. Важно е сега дека се чувствувам одлично и повторно да повторам дека мојата гагрена е излечена. Од страв да не се врати повторно, продолжувам да го користам во намалена доза.

Застанав на нозе Благодарение на ВЕНОВИН

“Застанав на нозе Благодарение на ВЕНОВИН”.

Се сеќавам дека на 32-годишна возраст, за време на мојата прва бременост, докторите утврдија дека имам гестациски дијабетес откако се заразив со кетоацидоза. Бев млада и продолжив да живеам како и обично, но дијабетесот не исчезна после бременоста. Поради покаченото ниво на шеќер во крвта, морав да бидам на инсулинска терапија, како и за време на бременоста. За жал, дијабетесот си го направи своето, а најпрво имаше промени во крвните садови на очите, и како злото никогаш не заминува самостојно, со тек на време се разболев и со висок крвен притисок. Сепак, тоа не беше крај на моите најтешки маки. Имено, во мај минатата година, прст на десното стапало е погоден од гангрена, која  се шири. Само благодарение на умешноста и несебичната жртва на хирургот од Књажевац, д-р Срѓан Đошевиќ, целата моја нога не беше ампутирана, но за жал третина од ногата мораше да се отстрани. Остана болната и голема рана, а јас, иако инаку весела и ведра, станав се повеќе депресивна и тажна. Времето поминуваше, но раната изгледаше се полошо. Се плашев дека ќе останам лежечки пациент кому ќе се отвори декубитусот и се плашев и од сепса. И покрај редовните преврски, длабоката рана беше непријатна и можеше да се види црно некротично ткиво. Се чувствував лошо затоа што имав потешкотии да станам и да одам. И покрај бројните фармацевтски производи, ми се чинеше дека нема вистински лек за раната, а некои препарати не ми беа ни достапни, главно заради нивната висока цена. За среќа, при посетата на медицинскиот персонал од домашна нега, медицинските сестри Винета и Данијела, додека ја преврзуваа раната, гледајќи ја сериозноста на ситуацијата, ми препорачаа природен препарат – ВЕНОВИН. Им благодарам на овие дами, затоа што, покрај секојдневната преврска, од нив дознав дека ВЕНОВИН е наменет за третман на проблеми поврзани со слаба циркулација. Исто така, тие ми кажаа дека овој препарат им помага на луѓето со отворени рани, особено ако се работи за дијабетичари кои исто така страдаат од висок крвен притисок. Моето внимание го привлече и фактот дека ВЕНОВИН содржи и лековити билки како невен, ајдучка трева, мајчина душица, коприва… Бидејќи го дознав сето тоа, не се двоумев многу.

РЕЗУЛТАТИТЕ БЕА ИЗНЕНАДУВАЧКИ СО ВЕНОВИН, Почнав да пијам 150 мл двапати наутро на празен стомак и истата доза навечер пред  вечера. И покрај фактот дека првично почувствував мало пецкање како резултат на оштетениот желудник, никогаш не помислив да престанам. По 10 дена, првите позитивни ефекти беа видливи, а по две недели, ткивото почна да се регенерира, а раната полека да се затвора. По само неколку месеци, длабоката, болна и некротична рана целосно заздрави. Во исто време, бев изненадена, но и среќна што можам повторно да одам во кујната и тоалетот со помош на стап. Покрај тоа, имав мотив да продолжам да го користам ВЕНОВИН затоа што со текот на времето почнав да се чувствувам многу подобро. Веќе долго време го користам ВЕНОВИН и сега можам да кажам дека со помош на овој природен препарат се ослободив од други болести што ме мачат. Отпрвин забележав дека нема повеќе зачестени осцилации на шеќер во крвта како порано, а во моето видно поле не забележувам црни точки што ми пречеа додека гледав или читав. Покрај тоа што ми се сопре  влошувањето на видот, многу е важно за мене како дијабетичар дека со текот на годините крвниот притисок  се врати во нормала, така што веќе не се плашам од срцев  или мозочен удар. Покрај тоа, забележав дека по долгорочно користење на ВЕНОВИН, рацете и нозете не се толку ладни. Исто така, морам да споменам уште еден многу важен факт. Имено, препаратот го користам заедно со терапијата што ми ја препиша лекарот и досега немам никакви несакани ефекти. Сега дефинитивно можам да го препорачам овој дар на природата со пријатен вкус, благодарение на што залечив голема рана со конвенционална терапија, спречив понатамошни компликации и значително го подобрив квалитетот на животот. На крајот, би сакала да им кажам на сите луѓе кои страдаат од слични проблеми дека сигурно ќе најдат начин за заздравување во ВЕНОВИН и сојузник за добро здравје, секако со неизмерна верба и надеж.

ВЕНОВИНпроцес на заздравување на раните од гангрена

Употреба на Веновин континуирано 4 месеци. Состојба (Слика 1) по првиот месец од терапијата, состојба по два месеци (Слика 2), состојба по три месеци (Слика 3), состојба по 4 месеци (Слика 5 и 6)

ВЕНОВИН – процес на заздравување на раните од гангрена

“ВЕНОВИН – решение за проширени вени”

“Проширените вени се минато”.

Нашата читателка Десанка Петровиќ (64) од Дупjаја кај Бела Црква, се соочи со овој проблем пред неколку години.,,Прво забележав дека капиларите на нозете почнаа да ми пукаат и се појави црвенило. Не му придадов преголемо значење на тоа затоа што мислев дека само ќе се повлече. За жал, состојбата само се влоши и пукна мојата вена под коленото. Потоа отидов на доктор и започнав со лечење, но болеста веќе се ширеше ,,, вели Десанка. Раната не можеше да заздрави!
Иако ја користела терапијата пропишана од нејзиниот доктор и редовно одела на преврски за раната, нејзината состојба не се подобрила. „Дојдов до ситуација кога не можев да ни да одам. Едвај можев да го преминам прагот. Најлошо од сè, ногата почна да помодрува , а местото на раната постојано беше лошо. Кога видов дека течноста не се повлекува, мислев дека ќе ја изгубам ногата. Мојот син дозна за препаратот „Веновин“ и неговите ефективни својства на поликлиниката, па реши да ми го препорача. По само пет дена, го почувствував првото подобрување. Нозете ме болеа помалку и течноста почна да се повлекува. Како што одминуваше времето, се чувствував подобро и подобро. Раната зарасна и коруз брзо се формираше, кој потоа падна, и на тоа место се појави нова здрава кожа. Бев во можност да шетам нормално и по само два месеци се вратив на моите дневни обврски во домаќинството и на имотот, кои не се мали. Можев да работам повторно како порано. Така е, чувствував подобрување во целиот организам. Мојот крвен притисок веќе не се разликуваше и за прв пат во мојот живот холестеролот ми беше во нормални граници “, вели нашиот соговорник кој од време на време сè уште пие„ Веновин “превентивно, како и нејзиниот сопруг.

“Раните на нозете целосно се повлекоа”

“Веновин ми помогна за раните”.

Горан Стошиќ од Врњачка Бања веќе 5 години се грижи за својата мајка Станија (76), која поради лошата циркулација, покрај бројните други болести, неодамна развила и рани на нозете. Мајката, која има Паркинсонова болест, е слабо подвижна веќе пет години, а нејзината состојба се влоши пред два месеци, кога почнаа да се отвораат раните на нозете. Оттогаш, таа е во инвалидска количка, бидејќи не може да застане на нозе. Се започна со неподнослива болка, а потоа забележавме рани. Свесни дека заради нејзиното веќе лошо здравје, ова би можело да биде фатално, решивме да побараме алтернативно решение. „Од весникот, мајката дозна и започна да го користи препаратот Веновин“, вели Горан. Раните целосно заздравеа. Веновин се препорачува на лица кои имаат проблем со слаба циркулација.„Веќе скоро еден месец, мајката пие Веновин редовно, а од три рани, две целосно се излекуваа за ова кратко време.

Забележавме и подобрување на целокупната здравствена состојба. Бидејќи има Паркинсонова болест, таа сега комуницира подобро и повеќе е свесна за светот околу себе. Нејзиното тело е прочистено, има поредовна столица, нозете не се толку отечени, затоа што благодарение на Веновин, водата се повлекува. Презадоволни сме и мајката ќе продолжи да го користи Веновин, олеснувајќи го нејзиниот живот и спречува влошување на нејзиното веќе оштетено здравје “, вели нашиот соговорник.

Процес на заздравување на отворена рана – по 60 денови терапија

“Од рана на прст до гангрена”.

“Поради дијабетис добив гангрена на прст”.

Нашиот читател Предраг Јоциќ (59) од Чичевац, доби гангрена на прстот токму поради дијабетес, кој продолжи да се шири. „Јас сум дијабетичар веќе 8 години, а пред неколку месеци забележав рана на палецот . Свесни што значи тоа затоа што сум дијабетичар, се грижев за раната, ја преврзував редовно, но кога гнојот почна да излегува, знаев дека не е добро. Еден ден, забележав дека ногата ми е помодрена, имав треска, а шеќерот во крвта и крвниот притисок ми скокнаа. Се ми се случи во Австрија, каде што живеам со години. Бев пренесен во болницата каде бев задржан три недели. Докторите успеаја да ја санираат раната на палецот, но тие предложија ампутација на прстот како единствено решение. За цело време додека бев во болницата, бев сведок на ужасните судбини на луѓе чија гангрена продолжи да го уништува телото дури и по ампутацијата на прстот. Многумина имаа неколку операции, прво пети, потоа дел од стапалото, а за некои дури и целата долна нога мораше да биде ампутирана. И покрај сè, болеста го земаше својот данок и луѓето набрзо умираа. Не сакав да ја доживеам судбината на оние несреќници. На моја иницијатива, бев испратен од болницата и решив да пробам алтернативен третман. Сите мои блиски беа против. Тие ме убедија да ги следам советите на лекарот и да дозволам операција. Особено беа скептични кога им реков дека ќе пробам народна медицина, затоа што ме третираа најдобрите лекари во Австрија. Сепак, верував дека е подобро да ја спасам ногата и да ја залечам раната, особено затоа што видов со свои очи во болницата дека операцијата не е најдоброто решение “, вели нашиот соговорник.

Раната зарасна! Пред терапијата со Веновин, раната на прстот беше толку голема што мојата коска можеше да се види. Ноктот испадна целосно, како дел од телото, црно, како да е јагленисано. По еден месец, го забележав првото подобрување. Раната почна да се лекува малку, бојата на месото веќе не беше црна, кожата почна да се регенерира и да зазема поздрав изглед. Тоа ми даде сила и надеж дека ќе можам да ги спасам прстите и целата нога. Продолжив да ја преврзувам раната на прстот самостојно, раната неспоредливо е помала и се чувствувам одлично. Функционирам нормално, шетам, работам. Постојано пијам Веновин затоа што сум свесен дека тој беше единствениот кој ми помогна да се ослободам од гангрена и да го зачувам здравјето” .

“Веновин се покажа како многу ефикасен и во случај на висок крвен притисок и запушување на крвните садови.”.

Бранка Милчиќ (70) од Краљево со години ја следи проблемот со проширени вени. „Покрај постојаната болка,имам и оток на нозете, а состојбата стана критична за време на летото, кога нозете ми беа како балони. Работите се влошија, вените почнаа да ми пукаат и рани ми се формираа на ногата “, вели Бранка. Раните беа тешки за лекување и се отворија нови, што го отежнува третманот. „Користев разни креми и препарати, но ништо од тоа не помогна. Ми предложија да пробам „Веновин“, но мислев
дека тоа беше само една од многуте „магични напивки“ и не сакав да трошам пари на тоа. Сепак, немаше друг избор освен да започнам да го користам. На мое големо изненадување, „Веновин“ буквално направи чудо! По првите неколку третмани, имаше видливи промени, а по само еден месец употреба, раната целосно исчезна и кожата зазеде нормален изглед и боја. Денес не чувствувам болка, непријатност и притисок, типично за проширени вени “, посочува нашиот соговорник.

“Бидејќи работам во аптека, добро го проучував составот на препаратот и кога се уверив дека е сосема природен, решив да го пробам. Не се покајав.”.

Марија Томевска (44) од Охрид се здоби со длабока венска тромбоза поради повреда на мускулите. По една безизлезна повреда и пад, ми пукна мускулот и дојде до длабока венска тромбоза на вените кои се лоцирани помеѓу мускулите на ногата.Чувствував силна болка, а на прегледот открија дека имам 100% запушување на вените на таа нога од натколеницата до до препоните. Бидејќи ова е сериозен проблем што може да биде фатален изход ако згрутчувањето достигне до срцето или белите дробови, јас бев многу исплашена. Отидов на терапија четири месеци, но подобрувањето беше многу бавно. Повеќето луѓе го пофалија овој препарат за кој досегаа не бев слушнала. Бидејќи работам во аптека, добро го проучив составот на Веновин и кога се уверив дека е сосема природен, решив да го испробам. Редовно ја земав пропишаната доза и многу брзо се почувствува подобрување. Кога отидов на преглед на доплер по три месеци, блокадата беше 50%, што е за половина помалку отколку пред да го користам Веновин.Тоа ме охрабри и јас продолжив да го користам. Верувам дека со овој чудесен препарат ќе можам целосно да ја поразам тромбозата. Бидејќи работам во аптека, секој ден запознавам луѓе кои имаат здравствени проблеми и како здравствен работник, секогаш препорачувам само производи за кои сум апсолутно сигурна дека се ефикасни, проверени и тестирани . Веновин заслужува таков третман и е еден од најдобрите препарати што сум ги пробала досега.

“Поради нагли скокови и падови на крвниот притисок имав вртоглавица, едвај можев да застанам на нозе, што значително го наруши мојот квалитет на живот. По само една доза од Веновин , се чувствувам одлично”.

Нашата читателка Марија Васклер (60) од Суботица имаше проблем со варијабилен крвен притисок, кој не успеа да го регулира, сè додека не започна со употреба на препаратот „Веновин“.
Поради моето лошо здравје, со години имам разни проблеми, со кои успевам да живеам нормално. Сепак, дознав дека имам проблеми со варијација на крвниот притисок само откако ќе носам холтер, што покажа дека за половина час притисокот скокнува на 185/120, а потоа се спушта на 110/60. Кога и да ми се случи тоа, не можев да стојам на нозе. Постојано добивав вртоглавица, не можев да дишам, ни да функционирам нормално.
Лекарите ми препишуваа разни лекови за регулирање на крвниот притисок, но ништо не ми помогна долгорочно. Покрај тоа, јас имам отпорност на синтетички лекови, затоа што верувам дека не постои вербален лек против болест што влијае на ист начин. Повеќе сакам природни лекови, а една од причините е што успешно се борам со карцином веќе десетина години, благодарение на разни природни препарати. Затоа, решив да се обидам да го регулирам крвниот притисок со Веновин. Пиев една терапевтска доза (8 шишиња) на Веновин и после еден месец мојот притисок се стабилизира целосно. Повеќе не варира, и се чувствувам одлично.

“Љубиша Вукчевиќ од Трстеник ниту операцијата не го ослободи од болните симптоми на запушените артерии”.

Препаратот Веновин ми помогна толку многу што сега не знам што би направил ако не го открив пред пет години – рече Љубиша Вукчевиќ од Трстеник, кој се соочуваше со големи здравствени проблеми во тие години. Имено, силните болки во долниот дел на ногата и стапалото, кои често не дозволуваа г-дин Вукчевиќ да заспие, грчеви и сериозен замор во нозете, укажа на нарушување во работата на кардиоваскуларниот систем. Тој побара и доби помош од најдобрите швајцарски лекари, затоа што во тоа време живееше во Швајцарија.
По прегледот на Доплер на крвните садови, лекарите дијагностицирале артериска блокада и предложиле операција. Не ми беше дозволено да преземам никакви ризици и за многу кратко време од поставувањето на дијагнозата, во десната нога беше инсталиран бајпас од 35 см – додава нашиот соговорник. Сепак, г. Вукчевиќ беше принуден да се бори со болните симптоми на тешки нозе дури и по медицинската интервенција. Вели дека чувствувал вистинско подобрување само кога започнал со употреба на препаратот Веновин. Потоа, вели тој, лекарите конечно биле во можност да ја запрат неговата терапија со лекови, која, до тој момент, често ја менувале, затоа што не можеле да најдат ефикасна комбинација.
На почеток, пиев 200 мл Веновин на ден, поделени во три еднакви дози, еден час пред јадење. Многу наскоро откако започнав со употреба на овој чудесен препарат, се чувствував подобро – потенцира Г-дин Вукчевиќ и рече: – Кога помина еден месец, што е терапевтска доза, чувствував дека може да се симнам сам по степеници. Нозете ми беа лесни како пердуви. Лекарите биле изненадени кога откриле дека моите крвни садови се целосно чисти. Но, без оглед на тоа, јас не престанувам да го пијам Веновин. Еве, веќе пет години, тоа е на моето мени многу често – првата година секој ден, а за претходните четири години го користев со паузи. Едноставно не можам да се разделам од природниот еликсир.
Морам да кажам дека Веновин исто така го стабилизира мојот шеќер. Дотогаш, неговите вредности честопати се разликуваа, а бидејќи го пиев Веновин, шеќерот целосно се стабилизира и не надминува 6 до 6,5 – наведува Љубиша Вукчевиќ.

После Веновин се чувствувам како да можам да полетам!

Почувствував подобрување по само десет дена од користењето на препаратот. „Сега се чувствувам фантастично затоа што немам повеќе болка во нозете или слаба циркулација и можам да шетам колку што сакам“, вели Драган.
Нашиот читател Драган Тодоровиќ (73) од Белград не можеше да оди воопшто заради лошата циркулација. „Имав проблем со болки во нозете пред три години. Не посветив посебно внимание на тоа, затоа што мислев дека сето тоа е последица на мојата возраст. Сепак, болката и грчевите станаа почести, па сфатив дека станува збор за посериозна болест. Се покажа дека е слаба циркулација. Сакајќи да ми помогне и да ми ги реши болките, син ми, ми донесе Веновин. Немав што да изгубам, решив да го испробам , вели нашиот соговорник. Подобрување по само 10 дена. Драган започнал со употреба на Веновин според упатствата и го пиел два пати на ден, наутро и навечер, еден час пред јадење по 1 дл.
Почувствував подобрување после само 10 дена. Нозете ми беа полесни, немав грчеви и полека болката почна да се смирува. Веќе откако пиев половина од терапијата, се чувствував подобро. Сега, кога некој ме праша како сум, велам како да летам, а не да шетам. Се чувствувам многу подобро и навистина се чувствувам фантастично. Сепак, ќе ја испијам целата терапија до крај, со цел целосно да се ослободам од лошата циркулација. Мојата сопруга, исто така, го користи Веновин, превентивно, иако немаше такви симптоми како мене. Го препорачуваме на сите, особено на луѓето кои имаат проблем со вените. Бидејќи тој ми помогна, секогаш ќе имам едно шише Веновин во куќата, потенцира Драган.

“Раната од гангрена зарасна 100% !!!”

Пред точно шест месеци ја објавивме приказната за Зорка Димитријевиќ од селото Ковашевац кај Јагодина, чијашто рана од сува гангрена зарасна дури за 70 проценти. Болката запре, освен при промена на времето, и ништо повеќе не протече од раната. Г-ѓа Димитријевиќ започна подобро да спие, стана стабилна. – Морам да ве пофалам – баба Зорка нè покани на почетокот на септември да ни кажам одлични вести – за шест месеци нејзината рана целосно се излекува. Остана само мала лузна како печат, само да ја потсети дека има гангрена и дека можела да и се ампутира ногата. – Едноставно кажано, ногата ми се оживеа. Ми се појавија вените, се подобри мојата циркулација и затоа топло го препорачувам Веновин на сите што имаат проблеми со крвните садови, – изјавува г-ѓа Димитријевиќ, која мина низ пеколна болка со дијагноза на сува гангрена. Таа побарала помош во многу медицински установи. – Повеќе од десет години, се жалев на болка од колкот до пети, но цело време лекарите ми велеа дека станува збор за ‘рбет, вкрстен нерв … Никој не се сомневаше во запушен крвен сад. Ако проблемот беше дијагностициран на време, сè ќе беше поинаку. Така, се борев со длабока рана од гангрена со години – истакнува нашиот соговорник и продолжува: – Со денови и ноќи не знаев што да правам заради болката, како со нож да ми ја сечат ногата, имав такво чувство. Според г-ѓа Димитријевиќ, лекарите биле многу скептични во врска со конечниот исход на третманот. Многумина беа убедени дека раната никогаш нема да зарасне и дека ампутацијата е неизбежна. Ногата едноставно изумираше. Кога баба Зорка веќе ја изгубила целата надеж, нејзиниот зет ја видел рекламата за Веновин, мешавина од лековити билки со црвено вино што не содржи алкохол. Бидејќи земав Веновин секој ден три месеци, две децилитри наутро и навечер и одев на преврски за раната, лекарот се изненади: „Дали ви е значително намалена раната?“, коментира баба Зорка.

Раните на нозете се повлекоа од Веновин !!!

Пред три години, почнав да имам проблеми со вените. Дотогаш, немав сериозни проблеми, освен што вените ми беа изразени. Знаев дека е генетски, затоа што другите членови на моето семејство исто така имаа изразени вени, така што не му придадов премногу важност. Отежнувачка околност е тоа што јас сум трговец по професија, па целото работно време го поминувам на нозе. Сепак, моите нозе почнаа да отекуваат и се појавија рани, кои не можеа да заздрават. Отпрвин беа раничкии, но подоцна станаа поголеми. Ми требаа пет месеци да ми зарасне раната, а потоа се отвори нова на друго место. Покрај сето тоа, кожата на нозете целосно затемни. Редовно одев кај доктор, васкуларен хирург, кој ми препиша терапија, но и од таа терапија не ми беше подобро. Поминав три недели на третман во хипер-барична комора, од што ми беше подобро, но само привремено. По некое време, проблемите се вратија, раните продолжија да се отвораат и нозете ми изгледаа грозно. Јас секогаш носев чорапи за вени, применував разни мелеми, но залудно “, вели нашата соговорничка.
„После три години измачувајќи се со рани и вени, започнав да го користам Веновин. Ја почувствував првата реакција после 12 дена, кога нозете почнаа да болат, особено листовите. Траеше неколку дена и после тоа веднаш почувствував подобрување. Продолжив да го пијам Веновин неколку месеци, сè додека раните не се излекуваа целосно, по што направив пауза. Помина скоро една година откако започнав да го користам овој чудотворен пијалок до денес, а ниту еднаш не ми се отвори раната. Сепак, темната боја на кожата остана, бидејќи имаше постојана пигментација поради долгорочни васкуларни проблеми. Денес јас земам Веновин само превентивно или кога ќе се појави дури и најмалата рана на ногата.
Веднаш го пијам Веновин и раната почнува да зараснува. Благодарение на овој препарат, после толку многу проблеми со вените и раните на нозете, функционирам сосема нормално и работам како трговец без никакви тешкотии. Секогаш кога ќе видам или слушнам дека некој има проблем како мојот, веднаш го препорачувам Веновин, затоа што сум убедена колку е ефикасен “, вели Душица.

“Како да немам Angina Pektoris и проширени вени !!!”.

„Како да немам АНГИНА ПЕКТОРИС И ПРОШИРЕНИ ВЕНИ“. Овој наслов е од интервју меѓу Мунверва Кевеjи и редакцијата на „Магични билки“. Текстот е земен од здравствениот магазин „Магични билки“. (Бр. 91, стр. 13).

Муневера Кевељ, 60-годишна жена од Мостар, не спиеше со месеци поради неподносливи грчеви во нозете. Дијагнозите на ангина пекторис, слабата циркулација, проширени вени и високиот холестерол, вели таа, не ја вознемирувале многу, сè додека страшните грчеви целосно не и го нарушиле животот. – Во април минатата година имав најтешки напади. Во текот на ноќта, нон-стоп, болката, од бутот надолу, ме полудуваше. Таа вечер ниту еден мускул не го заобиколи грчот. Дури и да успеав да заспијам, бев во толку многу болка со часови. Утрото едвај стоев на нозе. Болката во листот стана речиси секојдневна и (како што одминуваше времето) сè поинтензивна. Еднаш седев во ресторан и болката во бутот ме натера да заминам од ручек. Знам дека ова ужасно искуство е последица на внатрешни проширени вени кои не беа видливи кај мене, но ги чувствував и нив – вели г-ѓа Кевељ. Покрај болни грчеви, нозете на г-ѓа Кевељ беа „тешки“ и отечени, а поради лошата циркулација, таа страдаше од несоница, вртоглавица, тинитус, нарушена концентрација, промени во расположението, чувство на студ, главоболки и хемороиди.
– Сестра ми дојде од Шведска тој април и од неа слушнав за препаратот Веновин, со кој имала одлично искуство бидејќи и самата имала слични проблеми со вените. Бидејќи веќе девет месеци јас земам Веновин секој ден, се чувствувам целосно препородена. Прво, грчевите во нозете станаа послаби и целосно исчезнааа пред неколку месеци. Повеќе не чувствувам тежина во нозете. Почнав да спијам подобро, мојата концентрација и стабилност се вратија – заклучува Муневера Кевељ.

“Не можев да направам ниту чекор, а сега трчам секој ден по 20км !!!”.

Доколку е потребно, ќе одам на суд да ја потврдам оваа моја изјава затоа што стојам зад неа сто проценти. Препаратот Веновин ми помогна толку многу што сега не знам што би направил ако не го пробав – рече Сретен Вујиќ од околината на Белград.
Неговите проблеми со нарушувања на циркулацијата, особено во долните екстремитети, започнаа пред околу десетина години, а кулминираше со клиничка дијагностика на тромбоза на десната нога и блокада од 90 проценти. – По прегледот на Доплер на крвните садови, лекарите ми предложија да разбивање на тромбот или да направам операција во која мојата вена ќе се премости. Сите предложени интервенции ме исплашија и се обидов да ги избегнам, иако веќе не бев во можност да шетам, не можев да преминам ниту десет метри – додава г-дин Вујиќ. Со оглед дека тој по професија е келнер и тоа движење е услов за работа, болеста целосно го наруши животот на Сретен и го загрози неговото постоење. – Не можев да спијам ноќе затоа што нозете и рацете цело време беа вкочанети. Бев скоро оневозможен. Веновин се појави сосема случајно. Братот на неговиот колега го искористил заради слични проблеми. – Еден колега ми го препорача Веновин и ми рече дека оваа природна напивка помага при заболувања предизвикани од лошата циркулација и компликации што се резултат на тоа. „Тој многу му помогна на брат ми“, додаде таа.

Пијам 200 милилитри Веновин на ден, поделени во три еднакви дози еден час пред јадење. После десет до петнаесет дена континуирано користење на оваа чудесна напивка, се чувствував подобро – потенцира Сретен Вујиќ и вели: – Кога измина еден месец, што беше терапија, можев да пешачам 20 километри. Еве и денес сум преминал толку многу. Воопшто не чувствувам пецкање во нозете и рацете. Јас не сум сменил ниту една од претходните навики, освен што имам намалено цигари. После таа агонија на животот, цветав. Веновин им го препорачувам на сите мои пријатели и продолжувам да го пијам превентивно за да не се вратат болните симптоми.

Интервјуто е земено од редакција на Загребачката телевизија и Г-динот Синиша Живанович, магистер по ветеринарна медиција од Загреб

Проблемите со нарушена циркулација, особено во долните екстремитети, со клиничка дијагностика на улкус крурис, целосно го нарушија животот на Синиша Живанович од Загреб. – Раните што ги имав на долниот дел од ногата не можев да ги излекувам користејќи ги бројните терапии што лекарите ми ги препишаа – вели г-н Живанович и открива: – Бев прегледан од сите васкуларни хирурзи во Загреб. На крајот, ми препорачаа барокомора, на што јас секако отидов, затоа што ги слушав сите препораки на лекарот. Имаше извесно подобрување, но сепак е далеку од престанокот на болката и крајниот лек.
Во аптека во Загреб, на г. Живанович му беше препорачан Веновин, природен препарат кој помага при болести предизвикани од лошата циркулација и компликации кои произлегуваат од тоа. Пиев 2 дл Веновина дневно поделени во две еднакви дози, еден час пред јадење. После 10 до 15 дена континуирана употреба на Веновин, се чувствував подобро, и после два месеци болката запре и раната конечно зацели. Сега сè уште го пијам превентивно за да не се врати мојата болест повторно.