Инспирација за подобро здравје


Здрави крвни садови,
здраво семејство

[/vc_column]

Отворени рани на нозете , гангрена на нозете, слаба циркулација, препарат за имунитет

Поддршка на крвниот
систем и циркулација

Веновин® има својства да ги прочистува крвните садови и да ги отстрани сите штетни наслаги од ѕидовите на крвните садови.Со препаратот Веновин® се постигнуваат извонредни резултати и кога се користи без основна терапија, нема контраиндикации,а поради неговата јачина и мулти-ефикасност припаѓа во групата на најдобри еликсири за зачувување на виталноста и здравјето.

Веновин превентивно се препорачува на сите лица,а особено на лица со:

сериозни нарушувања на периферна циркулација (ладни раце и нозе)
запушени крвни садови (атеросклероза))
длабока венска тромбоза
висок крвен притисок
дијабетес
гангрена
отворени рани (ulcus cruris)

Употреба на препаратот Веновин

Се препорачува да се консумираат 150 мл  поделени во две дози, кои се земаат наутро и навечер, еден час пред јадење. Дозите може да се зголемат на 300 ml дневно за потешки форми на запушување на крвните садови (отворени рани, гангрена). За најдобри резултати треба да се користи  подолго од два месеци. За превентивна употреба, се препорачува да се користи  100 ml на ден поделено во две дози, наутро и навечер (по 50 ml ). Не се препорачува на лица чувствителни на која било од состојките, на трудници , доилки и деца под 18 години. Несакани ефекти може да се појават кај чувствителни луѓе во форма на гастроинтестинални проблеми или алергиски реакции. Ако се појави некој од несаканите ефекти, консултирајте се со доктор. Употребата на препаратот треба да се избегнува со седативи, освен ако тоа не го  советувал доктор . otvorena rana lecenje

Составот на препаратот Веновин

Невенот ги заздравува раните на желудникот и дванаесетпалечното црево, ја нормализира работата на црниот дроб и лачењето на жолчката.Благодарение на антиинфламаторното дејство на флавоноидите, оваа билка го смирува воспалението на дебелото црево.Присуството на танин  и слуз ја оправдува употребата на Невен за стопирање на блага дијареа.Невенот има способност да ги прочистува крвните садови и да го намалува нивото на холестерол во крвта.Новите истражувања покажаа дека Невенот го намалува крвниот притисок и делува благо седативно и се користи кај ангина пекторис.Благодарение на провитаминот А, Невенот благотворно делува на окото и го подобрува видот.

Маточината е позната по своите лековити својства уште одамна, како одличен природен лек кој го појачува и оживува срцето, против ноќни стравови и депресија.Ја чисти крвта, го отклонува нерасположението и тагата и поволно делува на работата на внатрешните органи.Кој сака да го развесели срцето и слезината да пие чај од Маточина.Таа е најпознат природен лек против психички проблеми, депресија, анксиозност, напнатост и други пореметувања предизвикани од стрес.

Кај нашиот народ Петровецот е познат и како раненик поради неговата способност да го прекине крварењето.Делува стимулативно на органите за варење.Го појачува создавањето на желудочни сокови, се препорачува за лечење на анорексија во комбинација со Маточина и Валеријана.Исто така го стимулира црниот дроб и ги смирува тегобите во жолчната ќеса.

Оние кои често патат од бронхитис, секрет во белите дробови, имаат слаба и нередовна столица или имаат реуматски болки често како спас им се нуди Мајчина душица.Во традиционалната односно народна медицина таа се користела, како и денес , во случај на воспаление на дишните патишта, за искашлување, но и за пореметување при работата на бубрезите и бешиката, како и против надуеност и гасови и за подобро варење.

Ајдучка треба или столисник, ја чисти и појачува крвта и органите за варење.Посебно е корисна за лечење на црн дроб, слезина, штитна жлезда, жолтица, наплив на крв во главата, против грчеви, треска, забрзано чукање на срцето, болки во градите и грбот, нередовна менструација, несоница, разни осипи и чирови.Содржи витамин Ц , па се употребува и кај хемороиди и крварење.

Копривата е една од најлековитите билки, а најчесто се користи лист и корен од коприва.Се користи за прочистување на крвта, го зголемува исфрлување на течности од организмот, па затоа и нашла примена кај сите болести предизвикани од акумулирање на отрови во организмот (егзема, главоболки, реума,гихт,артритис).Има благотворно дејство на разни болести кои настануваат како последица на претерано оптеретување на црниот дроб, жолчката, слезината и бубрезите со токсични материи.

Медуника – самото име кажува дека се користи за лечење на белите дробови затоа што е билка која во себе содржи  материи кои помагаат за лачење на секретот од белите дробови.Ја смирува кашлицата и воспалението на грлото, бронхитис, а во облик на капки може да се користи кај воспалена слузокожа на носот.Ретко се користи кај воспаление на хемороиди како облози и против дијареа.Најчеста примена е сепак кај болести на белите дробови, бидејќи поради присуството на силициумска киселина го спречува развивањето на туберколоза.Корисен е и за прочистување на крвта.

Ресвератрол и антиоксиданти

Најважната примена на ресвератролот е поврзана со заштитата на крвните садови и срцето.
Флавоноидите во црвеното вино се смета дека го намалуваат „лошиот холестерол“ во крвотокот и го зголемуваат „добриот холестерол“. Флавоноидите и ресвератролот спречуваат згрутчување на крвта и појавата на тромбови кои се главна причина за срцеви и мозочни удари. Антиоксидансите во црвеното вино можат да го зголемат имунитетот и да го намалат ризикот од настинка.

Искуства на корисници

Стручно мислење

Болестите на крвните садови се најчестите заболувања на современото човештво. Во текот на изминатите десет години, Веновин се покажа како најефикасен кај тешки заболувања на крвните садови. Првенствено кај отворени рани, гангрена, тромбоза, дијабетес, висок крвен притисок, атеросклероза.vorene rane na palcu

Д-р Александар Оберхубер

Европска награда за иновација

Препаратот Веновин и нашата делегација на приемот и доделувањето на наградите на ЕЕН (Европската мрежа на компании) со министрите Младен Шаршевиќ, Јадранка Јоксимовиќ, Горан Кнежевиќ, претседателот на Српската стопанска комора на Србија Марко Шадеш и Сем Фабрици.

Одобрено од Агенција за храна и ветеринарство на Република Северна Македонија

Број УП бр.21-2023 од 10.07.2017